Nii nagu igal inimesel on oma perearst, on ka igal õpilasel oma kooliõde.
Kooliõe ülesanne on eelkõige tervist edendada ja haigusi ennetada, ravimisega ta otseselt ei tegele. Kui laps on koolis haigestunud või on saanud trauma, on õe ülesanne anda talle esmast abi.
Mida võiks iga lapsevanem teada?
Kooliaasta alguses küsitakse lapsevanema nõusolekut tervisekontrollide läbiviimiseks. Tervisekontrolle tehakse 1., 3., 7. ja 11. klassis ning nende toimumisest teavitatakse perekonda ette. Tervisekontrolli järel saab laps teatise kontrolli tulemustega ja soovitustega, mida teha tervise arendamiseks või milliste spetsialistidega konsulteerida.
Kooliõde peab enne iga vaktsineerimist küsima lapsevanemalt kirjalikku nõusolekut. See on lapse tervise huvides, et välistada võimalikud vastunäidustused. Kui pere ei taha, et last vaktsineeritaks, peab ta seda kirjalikult kinnitama ja see märgitakse lapse tervisekaardile.
Haigestunud last ei ole mõtet kooli saata, sest kooliõde ei määra temale uuringuid ja ravi ega kirjuta talle puudumistõendit. Haigestumise korral tuleb pöörduda lapse perearsti poole. Väljaspool perearsti tööaega võib ööpäev läbi nõu küsida ka telefonilt 1220.
Kooliõde saab olla abiks siis, kui laps vajab tervise tõttu koolikorralduses mingeid erisusi kas või haigusest tervenemise ajal. Kui tal on millegi vastu allergia või mõni muu haigus, peab kooliõde seda teadma, sest siis on tal võimalik kiiresti asjakohast abi anda.
Kui kool asub kodust kaugel ja laps asub elama õpilaskodusse, oleks hea registreerida ta selle piirkonna perearsti nimistusse, sest tõenäoliselt viibib laps seal suurema osa aastast.
Õppeperioodil on ka viirushaigustesse haigestumine tavaliselt kõrgem. Haiguse korral saab kooliõde lapse õigel ajal perearsti juurde saata. Kui vanemad soovivad jätta lapse kodukoha perearsti nimistusse, peavad nad ise tagama haigele lapsele perearstiabi korraldamise.
Väikestes koolides ei ole kooliõde kohal igal koolipäeval, ent kõigis koolides peab olema kättesaadav info, millal ja kus toimub kooliõe vastuvõtt, ning soovitavalt ka tema kontakttelefon.
Iga lapsevanem peaks huvi tundma, kes on tema lapse kooliõde, ja märkima üles tema kontaktandmed.
Sirje Vaask,
haigekassa tervishoiuosakond
Так же как у каждого человека есть свой семейный врач, так и у каждого школьника есть своя школьная медсестра.
Задачей школьной медсестры является в первую очередь слежение за здоровьем и предупреждение болезней. В школе лечение не проводится. Если ребенок заболел в школе или получил травму, задача медсестры оказать ему первую помощь.
Что еще должен знать каждый родитель?
В начале учебного года у родителей спрашивают разрешение на проведение контроля здоровья. Медосмотр, о котором семью предупреждают заранее, проводят в 1, 3, 7 и 11-м классах. На контроле ребенку дается лист с информацией о результатах медосмотра и советами, как улучшить здоровье и к каким специалистам обратиться.
Перед проведением вакцинации медсестра должна спросить письменное разрешение у родителя. Если семья против вакцинации ребенка, то это должно быть подтверждено письменно и записано в его больничную карту.
Заболевшего ребенка нет смысла вести в школу, т.к. медсестра не назначит ему никакого обследования или лечения, а также не выпишет справку об отсутствии в школе. В случае заболевания следует обратиться к семейному врачу. Проконсультироваться в любое время суток можно позвонив по номеру 1220.
Если у ребенка выявлена аллергия или какая-либо другая болезнь, медсестра должна об этом знать, чтобы в случае необходимости оказать своевременную помощь.
Если школа находится далеко от дома, и ребенок живет в интернате, желательно зарегистрировать его к семейному врачу данного региона. Вероятность заражения вирусными инфекциями велика в период учебного года. В случае заболевания школьная медсестра сможет вовремя отправить ребенка к семейному врачу.
Если родители не желают перерегистрировать ребенка, они обязаны обеспечивать своевременную помощь семейного врача.
В маленьких школах медсестра не находится на месте каждый учебный день, поэтому должна быть доступна информация о том, где и когда проходит прием, а также контактные данные.
Каждый родитель должен интересоваться, кто является школьной медсестрой ребенка, и записать ее контактные данные.
Сирье Вааск,
отдел здравоохранения